Niedrzwica

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niedrzwica to pierwsza stacja kolejowa na linii poza granicami Lublina. Posiada 3 tory główne (jeden główny zasadniczy oraz dwa główne dodatkowe), co jest praktycznie standardem na całym odcinku aż do Stalowej Woli. W 2011 roku dokonano przebudowy układu torowego stacji - wybudowany został nowy, dwukrawędziowy peron wyspowy pomiędzy dotychczasowymi torami 1 i 4. Tor główny dodatkowy nr 2 został zlikwidowany, a jego funkcje przejął tor nr 4. Nowy peron wyposażony został w wiatę oraz monitoring. Oprócz torów głównych, na stacji istnieje też kilka torów bocznych. Już wcześniej, przed budową peronu zlikwidowano rozjazd, prowadzący na tor do rampy i placu ładunkowego - wjazd możliwy jest jedynie od strony Kraśnika. Od toru 5 odgałęzia się natomiast jedyna na stacji bocznica. W 2015 roku zrealizowano również wymianę 2 rozjazdów w głowicy rozjazdowej od strony Lublina.

W roku 2015 na stacji uruchomione zostały nowe urządzenia sterowania ruchem typu ISKRA, dedykowane dla linii o małym obciążeniu ruchem. Urządzenia zamontowane w Niedrzwicy obsługują też stację Lublin Zemborzyce i odbudowaną stację Wilkołaz, co umożliwiło skrócenie istniejącego od lat najdłuższego szlaku na odcinku Lublin - Stalowa Wola Rozwadów (24 km, Niedrzwica - Kraśnik). Szlak ten powstał w wyniku likwidacji stacji Leśniczówka i Wilkołaz. Nastawnia "N" obsługuje również rogatki na 3 przejazdach kolejowych, z których jeden znajduje się na stacji Lublin Zemborzyce.

Przed przebudową urządzeń sterowania ruchem, na stacji funkcjonowały dwie nastawnie: dysponująca N i wykonawcza N1, które posiadały urządzenia mechaniczne z sygnalizacją świetlną. Dawna nastawnia wykonawcza została zamknięta, natomiast budynek nastawni dysponującej został zmodernizowany.


Rok budowy
1915
Nazwa Lata obowiązywania
Niedrzwica Duza 1915 - 1918
Niedźwica Duża 1918 - 1922
Niedrzwica Duża 1923 - 1931
Niedrzwica od 1932


Schemat stacji

Niedrzwica new.png

Schemat archiwalny (2007)

Niedrzwica.gif

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć archiwalnych