Krzewina Zgorzelecka

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Krzewina Zgorzelecka to stacja, którą przebiega jednotorowa linia kolejowa, umożliwiająca dojazd do Elektrowni w Turoszowie. Jednak największy ruch pociągów generują tutaj... Koleje Niemieckie (DB) ze swoimi pociągami relacji Görlitz - Zittau. Podział granic po II wojnie światowej spowodował, iż pokonują one kilkukrotnie granicę polsko-niemiecką. Stacja w Krzewinie posiada 3 tory główne, z których 2 znajdują się przy niskich, jednokrawędziowych peronach. Oprócz nich, istnieje także 1 tor boczny. Stacja posiada uskokowy układ torów, a wyjazdy z torów przy peronach w kierunku zwrotnym mogą odbywać się z prędkością 60 km/h. Do niedawna ruch pociągów prowadzony był tutaj przez 2 nastawnie, które posiadały urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją kształtową. Stacja została jednak zmodernizowana, a obecną nastawnię dysponującą wyposażono w urządzenia komputerowe typu Ebilock. Sygnalizacja została wymieniona na świetlną.

W ramach modernizacji do sterowania z Krzewiny włączony został również posterunek odgałęźny Ręczyn. Linie z Hagenwerder i posterunku Wilka łączą się tutaj w jednotorowy szlak, prowadzący do Krzewiny. Wcześniej był to ciekawszy posterunek - gdyż oprócz zwykłego odgałęzienia istniała tutaj mijanka, położona na linii z Mikułowej. Całość obsługiwana była przez nastawnie Rc oraz Rc1, które posiadały urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją kształtową. Nieco później zlikwidowano nastawnię wykonawczą oraz wyłączono z użytku całą mijankę. Podczas ostatniej modernizacji zlikwidowano ją fizycznie wraz z obydwoma nastawniami, pozostawiając dwa rozjazdy, stanowiące odgałęzienie.

Zdjęcia z obu posterunków wykonane zostały w okresie wymiany sygnalizacji ze świetlnej na kształtową - obecnie nie ma po niej już śladu.


Rok budowy
1875
Nazwa Lata obowiązywania
Ostritz 1875 - 1945
Krzewina Zgorzelecka od 1945


Rok budowy
1875
Nazwa Lata obowiązywania
Reunitz 1942 - 1945
Ręczyn od 1949


Schemat stacji

Krzewina zgorzelecka.gif

Schemat archiwalny posterunku Ręczyn

Reczyn.gif

Galeria zdjęć archiwalnych

Dworzec, widok od strony torów.
Dojście do budynku dworca - przejście przez granicę.
Wejście na stronę niemiecką.
Dworzec, widok od strony podjazdu.
Semafory wyjazdowe w kierunku Hagenwerder.
Tory stacyjne - widok ogólny.

Galeria zdjęć archiwalnych

Wyjazd w kierunku Mikułowej.
Wjazd od strony Mikułowej.
Nastawnia.
Stary semafor wjazdowy od strony Mikułowej.
Wyłączona z użytku nastawnia wykonawcza.
Wyjazd w kierunku Turoszowa.
Semafory wyjazdowe w kierunku Turoszowa.
Semafory wyjazdowe.
Widok na perony.
Magazyn towarowy.
Dworzec.