Kolejowe przejścia graniczne (1939)

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Granica polsko-węgierska

Granica ta powstała dopiero w 1939 roku i istniała zaledwie przez 6 miesięcy - od marca do września. Jej powstanie wiąże się z zajęciem Rusi Zakarpackiej przez Węgry. Przed marcem cała granica była częścią granicy z Czechosłowacją.

Przejścia czynne

Lp. Stacje (posterunki) graniczne Obecny numer D29 Opis
1. Woronienka Kőrösmező - Granicę przekraczała jedna para pociągów, rozpoczynająca i kończąca bieg w Worochcie.
2. Ławoczne Voloc - Granicę przekraczała jedna para pociągów pospiesznych (1701/1702) relacji Lwów - Budapeszt Keleti, prowadząca wagony bezpośrednie m.in. z Gdyni, Warszawy, Łodzi, Wilna i Helu do Truskawca i Borysławia.

Inne

Lp. Stacje (posterunki) graniczne Obecny numer D29 Opis
1. Sianki Uzsok - W rozkładzie jazdy z 1939 roku brak ruchu międzynarodowego. Do Sianek docierało natomiast 5 par pociągów osobowych


Granica polsko-słowacka

Granica ze Słowacją, podobnie jak z Węgrami, powstała w marcu 1939 roku wobec podziału Czechosłowacji na Protektorat Czech i Moraw oraz Słowację. Przed marcem 1939 roku granica ta była fragmentem granicy z Czechosłowacją.

Lp. Stacje (posterunki) graniczne Obecny numer D29 Opis
1. Łupków Medzilaborce 107 Przejście graniczne czynne dla jednej pary pociągów osobowych, kursujących z Łupkowa na Słowację.
2. Muszyna Orlov 96 Granicę przekraczała jedna para pociągów pospiesznych (nr 603/604) relacji Kraków - Budapeszt, pociąg ten prowadził również wagony do Krynicy, natomiast z Polski do Węgier kursowały nim wagony z Poznania.
3. Sucha Góra Orawska Liesek 118 Granica w tym miejscu istniała do 1923 roku oraz przez kilka miesięcy w 1939 - po zajęciu przez Polskę Zaolzia i tej części Czechosłowacji - wcześniej granica przebiegała pomiędzy Podczerwonem i Suchą Górą. W 1939 roku granicę przekraczały 3 pary pociągów osobowych.
4. Świerszczynowiec Čadca 139 Do 1939 roku granica miała przebieg analogiczny do dzisiejszego, jednak po zajęciu Zaolzia do Polski dołączony został fragment linii od Zwardonia, do Skalitego, ze stacjami Kudłów, Skalite, Czarne Przystanek, Czarne Beskidzkie i Świerszczynowiec, za którym znalazła się granica. Przekraczały ją 3 pary pociągów osobowych, prowadzące wagony bezpośrednie m.in. z Cieszyna Zachodniego przez Čadcę i Zwardoń do Warszawy. Pasażerowie podróżujący w kierunku Polski tranzytem przejeżdżali bez odprawy celnej i paszportowej.

Granica polsko-czeska

Lp. Stacje (posterunki) graniczne Obecny numer D29 Opis
1. Mosty Śląskie Čadca - Granicę w tym miejscu przekraczało 5 par pociągów, z których 3 były pociągami tranzytowymi do Polski (Warszawa - Cieszyn Zachodni, Zwardoń - Jabłonków, Warszawa - Jabłonków). Oprócz nich, kursowały 2 pociągi pospieszne (1601/1602 i 1603/1604), prowadzące wagony bezpośrednie z Berlina i Warszawy do Belgradu, Budapesztu, Istanbułu, Splitu i Żyliny. Na linii Jabłonków - Mosty Śląskie funkcjonował także dosyć duży ruch osobowy (kilkanaście par pociągów, część obsługiwana wagonem motorowym).
2. Gnojnik Dobra - Przejście graniczne zlokalizowane na obecnej Český Těšín (wówczas Cieszyn Zachodni) - Frýdek-Místek. Odprawa paszportowa i celna odbywała się na stacji w Gnojniku, a granicę przekraczały 4 pary pociągów. Kolejne 3 pary kursowały do położonego na szlaku granicznym przystanku Wojkowice.
3. Szumbark Śląski Šenov ve Slezsku - Przejście graniczne położone na linii Cieszyn Zachodni - Kunčice, przez które kursowały 4 pary pociągów osobowych. Ponadto do Szumbarku, gdzie odbywała się kontrola graniczna, kursowały dodatkowo 3 pary pociągów osobowych.