Las

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 13:11, 15 lip 2020 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{| | style="vertical-align:top" | Las to dawny posterunek odgałęźny, umiejscowiony w trójkącie torowym i umożliwiający niegdyś wzajemną jazdę pomiędzy Mikuło...")

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Las to dawny posterunek odgałęźny, umiejscowiony w trójkącie torowym i umożliwiający niegdyś wzajemną jazdę pomiędzy Mikułową, Zgorzelcem i Sulikowem bez zmiany kierunku jazdy. Posiadał on 2 rozjazdy, z których jeden odgałęział łącznicę a drugi stanowił wjazd na żeberko ochronne. Po likwidacji ruchu pasażerskiego w 2000 roku na linii z Mikułowej w kierunku Sulikowa umożliwiło likwidację posterunku. Specyfika ruchu pociągów w tym rejonie spowodowała, że pozostawiono możliwość przejazdu z Sulikowa na łącznicę do Studnisk - tak obecnie kursują pociągi towarowe m.in. do przejścia w Zawidowie, kopalni w Turoszowie czy kamieniołomu w Sulikowie.

Kilka lat temu dokonano fizycznej likwidacji rozjazdów na posterunku, a także dawnego budynku nastawni. Zabudowana wstawka torowa nadal umożliwia przejazd w analogiczny sposób, jak wcześniej istniejące rozjazdy. Dziś zatem dawny posterunek Las pozostaje jedynie miejscem zmiany kilometracji z łącznicy nr 779 na linię nr 290 i odwrotnie.

(aktualność: lipiec 2020 r.)
Rok budowy
b.d.
Nazwa Lata obowiązywania
Las b.d.
Skrót telegraficzny
"Ls"
Współrzędne geograficzne
51.093891, 15.0958086
Wysokość
238 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
brak


Schemat ładowni

Las.png