Granica Państwa Gyékényes-Koprivnica

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przejście graniczne pomiędzy stacjami Gyékényes i Koprivnica jest obecnie jedynym pomiędzy Chorwacją a Węgrami, wykorzystywanym w ruchu pasażerskim. Obecnie kursują nim trzy pary pociągów pospiesznych, łączących Budapeszt z Zagrzebiem i Splitem (do Splitu w okresie wakacyjnym). Pozostaje także jedynym zelektryfikowanym przejściem - zarówno po stronie chorwackiej, jak i węgierskiej rozciągnięta jest sieć trakcyjna zasilana prądem o napięciu 25 kV i częstotliwości 50 Hz.

Granica pomiędzy państwami przebiega w pobliżu węgierskiej stacji Gyékényes; około 700 metrów za granicą linia kolejowa przekracza okazały most na Drawie (równolegle poprowadzony jest most drogowy - droga D41), na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 10 km/h. Na odcinku chorwackim, oprócz stacji Koprivnica znajduje się jeszcze posterunek bocznicowy Botovo i stacja (mijanka) Drnije - oba te punkty posiadają perony, choć pociągi nie zatrzymują się na odcinku granicznym.

Należy zauważyć, że do czasu przystąpienia Chorwacji do strefy Schengen na przejściu dokonywana jest kontrola dokumentów przez węgierskie i chorwackie służby - obywatele UE mogą przekraczać granicę na podstawie dowodów osobistych, natomiast pozostali - na podstawie paszportów.

Punkt graniczny.
Most na Drawie.
Wjazd na most na Drawie od strony stacji Koprivnica.