Železná Ruda-Alžbětín/Bayerisch Eisenstein

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 01:22, 18 lis 2017 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stacja kolejowa Železná Ruda-Alžbětín/Bayerisch Eisenstein to dość osobliwy przypadek stacji granicznej, wspólnej dla sąsiadujących krajów. Stacja ta powstała od początku jako wspólna stacja graniczna, którą otwarto w 1877 roku. W długim budynku dworca zlokalizowane zostały pomieszczenia dla personelu obu państw. Przez szereg lat, pomimo zmian w zarządzie po obu stronach granicy, stacja pełniła swoją funkcję do 1938 roku, gdy III Rzesza przejęła w zarząd część terytorium ówczesnej Czechosłowacji. Po wojnie czechosłowacka strona stacji wykorzystywana była wykorzystywana była krótko, do 1950 roku w celu przewozów wojskowych, natomiast później ruch pociągów został zawieszony. Po stronie niemieckiej ruch pociągów odbywał się normalnie.

W 1990 roku podjęto wspólne działania nad reaktywacją czeskiej części stacji i otwarciem przejścia granicznego, które zakończono rok później. Od tego czasu na granicy spotykają się pociągi czeskie i niemieckie, choć żaden z nich jej nie przekracza (z drobnym epizodem, o czym dalej).

Obecnie na czeską część stacji składają się 4 tory główne, z których trzy znajdują się przy peronach. Perony te zostały zmodernizowane w ostatnich latach. Tor główny bez krawędzi peronowej umożliwia natomiast przejazd przebiegiem pociągowym na część niemiecką. Uzupełnieniem układu torowego są dwa tory boczne, w tym nieużywana bocznica (stacja obsługuje wyłącznie ruch pasażerski). Ruch pociągów prowadzony jest z nastawni, która znajduje się w budynku dworca i prowadzi ruch pociągów na odcinku od Janovic nad Úhlavou. Pociągi rozpoczynają tu i kończą bieg, a przy obsłudze składami wagonowymi oblot składu przez lokomotywę wykonuje się na torach nr 4 i 5, co wymaga przejazdu na stronę niemiecką.

Niemiecka część stacji pozostaje obecnie bez miejscowej obsługi, a wszystkie rozjazdy posiadają napęd ręczny. W tej części stacji znajduje się dwukrawędziowy peron wyspowy. Zasadniczo wykorzystywany jest jeden tor (i jedna krawędź peronowa) - ruch pociągów prowadzony jest przy pomocy spalinowych zespołów trakcyjnych w takcie godzinnym przez cały dzień, z niewielkimi odchyleniami. Wszystkie pozostałe tory służą tylko w przypadku obsługi pociągów specjalnych, które korzystają również z wjazdu na tory funkcjonującego tutaj muzeum. Pomimo zasadniczego braku urządzeń SRK, pomiędzy stacjami Bayerisch Eisenstein a Zwiesel (Bay), skąd nadzorowany jest ruch, funkcjonuje blokada liniowa. Dlatego też stacja posiada semafor wjazdowy i wyjazdowy, a z uwagi na ograniczenie prędkości zlikwidowano z ustawienia tarczy ostrzegawczej na rzecz samego wskaźnika. W przypadku konieczności zjazdu na tory boczne, zgoda wydawana jest po kontakcie poprzez niewielki posterunek pomocniczy, zlokalizowany na peronie.

Obecnie w budynku dworca, oprócz kasy biletowej i informacji turystycznej, znajdują się także wynajmowane w celach noclegowych pokoje.

(aktualność: listopad 2017r.)
CZE.png
GER.png
Rok budowy
1877
Nazwa Lata obowiązywania
Železná Ruda-Alžbětín b.d.
Bayerisch Eisenstein b.d.
Skrót telegraficzny
b.d.
Współrzędne geograficzne
49.1214915, 13.2072576
Wysokość
723 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
SŽDC
Peron 4 170 m b.d.
Peron 5 190 m b.d.
7
DB
Peron 62 240 m b.d.
63

Schemat stacji

Bayerisch.png


Galeria zdjęć

Część czeska
Dworzec, widok od podjazdu.
Peron jednokrawędziowy i budynek dworca.
Perony.
Semafory wyjazdowe w kierunku Špičáka.
Wyjazd w kierunku Špičáka.
Wjazd od strony Špičáka.
Semafor wjazdowy od strony Špičáka.
Tarcza ostrzegawcza od strony Špičáka.
Tory boczne.
Bocznica.
Semafory zaporowe na torach 4-7.
Wejście na peron wyspowy.
Tarcze manewrowe przed peronami - wjazd od strony niemieckiej w część czeską.
Granica państw na budynku dworca.
Oraz granica na peronie.
Część niemiecka
Dworzec, widok od strony torów.
Droga przydworcowa, widok w kierunku Niemiec.
Środkowa część dworca, pamiątka po dawnej granicy.
Dworzec, widok od podjazdu.
Wjazd od strony Zwiesel.
Semafor wjazdowy od strony Zwiesel.
Wyjazd w kierunku Zwiesel.
Wjazd do lokomotywowni.
Lokomotywownia.
Przejazd kolejowy na lokalnej drodze.
Tor wyciągowy od strony Zwiesel.
Widok od strony Zwiesel.
Lokomotywownia.
Semafor wyjazdowy w kierunku Zwiesel.
Peron, widok od strony Zwiesel.
Wjazd na bocznicę skansenu.
Peron, widok w kierunku granicy. Widoczne pomieszczenie z kluczami zwrotnicowymi.
Dworzec.