Warszawa Antoninów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
(Schemat posterunku)
Linia 35: Linia 35:
  
  
Wróć do:
+
{{Navbox-2}}{{Navbox-506}}{{Navbox-546}}{{Navbox-547}}{{Navbox-844}}{{Navbox-901}}{{Navbox-902}}
 
 
[[Linia kolejowa nr 2 Warszawa Centralna - Terespol]]
 
 
 
[[Łącznica nr 506 Warszawa Antoninów - Warszawa Gocławek]]
 
 
 
[[Łącznica nr 546 Warszawa Wschodnia Towarowa - Warszawa Rembertów (tor 6M)]]
 
 
 
[[Łącznica nr 547 Warszawa Podskarbińska - Warszawa Antoninów]]
 
 
 
[[Łącznica nr 844 Warszawa Antoninów (rozjazd nr 10 - rozjazd nr 20)]]
 
 
 
[[Tor łączący nr 901 Warszawa Wschodnia Towarowa - Warszawa Rembertów (tor 5M)]]
 
 
 
[[Tor łączący nr 902 Warszawa Wschodnia Osobowa - Warszawa Antoninów (tor 2P)]]
 
 
 
<htmlet>reklama</htmlet>
 
 
</center>
 
</center>
  

Wersja z 23:49, 10 mar 2012

Warszawa Antoninów to posterunek odgałęźny, który znajduje się we wschodniej części warszawskiego węzła. Składa się w zasadzie z trzech, częściowo tylko połączonych ze sobą rejonów. Jako pierwszy - "górny" można wyróżnić trzy rozjazdy, stanowiące przejście rozjazdowe pomiędzy torami linii nr 2 oraz odgałęzienie łącznicy w kierunku Gocławka, dla pociągów nieparzystych. Odgałęzienie to prowadzi w drugi rejon, gdzie znajduje się tylko jeden rozjazd - kończący łącznicę nr 844. W ten rejon dochodzi także drugi tor łącznicy i obydwa biegną już dalej w kierunku Gocławka.

Najbardziej rozbudowany jest zaś trzeci rejon, w który dochodzą 2 tory towarowe z Rembertowa, a także wspomniane już tory z Gocławka. Przechodzą one przez dosyć rozbudowaną głowicę rozjazdową, gdzie przechodzą w 3 tory szlakowe do stacji Warszawa Wschodnia Towarowa oraz jeden do Warszawy Wschodniej Osobowej. Przez ten rejon kursują głównie pociągi towarowe, a także dalekobieżne pasażerskie z kierunku Lublina, jadące dalej trzecim torem szlakowym (2P) do Warszawy Wschodniej. Co ciekawe, część torów jest tu niejako wspólna z torami stacji Warszawa Wschodnia Towarowa, posterunek ma także możliwość prowadzenia manewrów na swoich torach.

Ruch pociągów na całym posterunku prowadzony jest przez nastawnię "An", która posiada urządzenia przekaźnikowe typu E z sygnalizacją świetlną. Nastawnia zlokalizowana jest w środku układu torowego. Wszystkie rejony obsługiwane są z jednego pulpitu nastawczego. Z nastawni obsługuje się także kilka torów bocznic, biegnących ze stacji Warszawa Wschodnia Towarowa - po torach tych nie prowadzi się jednak wogóle jazd pociągowych.

Na południe od posterunku przechodzą też tory podmiejskie do Rembertowa, po których posterunek nie prowadzi jednak ruchu.

Rok budowy
1942
Nazwa Lata obowiązywania
Antoninow 1942 - 1944
Antoninów 1944 - ?
Warszawa Antoninów  ?


Schemat posterunku

850 px