Szklarska Poręba Górna

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 19:46, 9 kwi 2017 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stacja w Szklarskiej Porębie Górnej jest obecnie stacją pośrednią, na której kończą bieg pociągi z kierunku Harrachova i Jeleniej Góry. Znajdują się tu 3 tory główne, z których dwa posiadają krawędź peronową. Trzeci tor pełni obecnie praktycznie tylko funkcje postojowe - odstawiane są tam składy, oczekujące przez dłuższy czas na odjazd. Podobne funkcje pełni część torów bocznych. Ruch pociągów prowadzony jest przez nastawnię "SPG", która posiada urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną.

Szklarska Poręba Górna przez długi okres po wojnie była stacją końcową dla ruchu pasażerskiego - jedynie pociągi towarowe kursowały dalej, do Jakuszyc. W 1997 roku ruch pociągów na tym odcinku zawieszono, od tego czasu tylko kilka sporadycznych składów specjalnych przekroczyło granicę. Część linii (w granicach stacji) służyła jeszcze jako tor wyciągowy, a dalej szlak był bardzo zarośnięty.

W lipcu 2010 roku ruch pociągów do Jakuszyc został wznowiony. Wcześniej odcinek linii od Szklarskiej Poręby Górnej do granicy został wyremontowany przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. Prace wykonane zostały także przez Czechów, na ich odcinku do Harrachova. W sierpniu wznowiono także ruch pociągów do samego Harrachova. W Szklarskiej Porębie Górnej z tej okazji odnowiony został również budynek dworca.

W roku 2013 przeprowadzony został remont odcinka Piechowice - Szklarska Poręba Górna, co umożliwiło podniesienie dopuszczalnej prędkości do 55 km/h. Przy tej okazji przebudowie uległa znaczna część stacji. Wymieniono nawierzchnię torów 1 i 3, zbudowano nowe perony z dojściem od strony Piechowic (zabezpieczonym rogatkami). Ruch na stacji wznowiono 16 listopada 2013 roku. Wcześniej, podczas remontu, pociągi z kierunku Harrachova wjeżdżały na tor nr 2, gdzie urządzony był tymczasowy peron.

W roku 2015 dobudowany został nowy peron nr 3, w miejsce dotychczas istniejących torów nr 6 i 8. Peron służy dla pociągów regionalnych, które kończą i rozpoczynają bieg z kierunku Harrachova. Prace te połączone były z likwidacją rampy oraz znacznym uporządkowaniem układu torowego stacji, który obecnie służy już praktycznie tylko pociągom pasażerskim (choć składy towarowe, nie licząc pociągów roboczych, od dawna się tu nie pojawiały). Zabudowano także nowe przebiegi pociągowe i manewrowe oraz zainstalowano kamerę TVU do stwierdzania końca pociągu z kierunku Harrachova.

Rok budowy
1902
Nazwa Lata obowiązywania
Ober Schreiberhau 1902 - 1945
Pisarzowiec Górny 1945 - 1946
Szklarska Poręba Górna od 1947


Schemat stacji

Szklarska Poreba Gorna 2017.png

Schemat archiwalny (2013)

Szklarska Poręba Górna new.png

Schemat archiwalny (2010)

Szklarska Poręba Górna old.png

Galeria zdjęć

Po uruchomieniu peronu nr 3 (2016)

Po przebudowie stacji (2013)

Po uruchomieniu przewozów do Harrachova (2010)

Zdjęcia archiwalne (2008)