Stalowa Wola Południe

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 01:04, 17 lip 2016 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje) (Galeria zdjęć)

Skocz do: nawigacja, szukaj

Stalowa Wola Południe to jedna z zaledwie trzech węzłowych stacji na prawie dwustukilometrowej linii kolejowej, łączącej Lublin z Przeworskiem. Odgałęzia się tutaj jednotorowa, licząca prawie 70 kilometrów linia do Zwierzyńca. Stacja posiada obecnie dwie nastawnie z urządzeniami mechanicznymi scentralizowanymi, wraz z sygnalizacją świetlną. Z obu nastawni obsługuje się także rogatki na przejazdach kolejowych (od strony nastawni dysponującej przy pomocy urządzeń TVU). W środkowej części rozpoczyna się dosyć intensywnie używana bocznica do stalowowolskiej elektrowni. Wadą stacji jest obecny układ torowy od strony Rozwadowa, gdzie znajduje się tylko pojedyncze przejście rozjazdowe, przez co wyjazd na tor nr 1 możliwy jest jedynie z dwóch torów stacyjnych, które służą dodatkowo obsłudze bocznicy.

W roku 2015 dokonano przebudowy układu torowego stacji w celu budowy nowego, normatywnego peronu wyspowego pomiędzy torami nr 1 i 2 (wcześniej pociągi zatrzymywały się przy wąskich i niskich peronach z płyt betonowych, przy torach nr 1, 2 i 4. W tym celu dokonano korekty przebiegu torów nr 2 i 4 oraz częściowo zlikwidowano tor nr 6, który kończy się kozłem oporowym od strony Niska. Na stacji wymieniono również kilka rozjazdów oraz wyposażono je w napędy elektryczne.

W latach 90. nowy przystanek kolejowy w tej części miasta planowano urządzić w Malcach - za przejazdem kolejowym na ul. Sosnowej. Miał on obsługiwać planowane osiedle, a peron urządzono również przy linii do Biłgoraja. Peron w stacji Stalowa Wola Południe miał zostać zlikwidowany. Ostatecznie jednak przystanek nie został uruchomiony, z powodu rezygnacji budowy osiedla, a pociągi nadal zatrzymywały i zatrzymują się w Stalowej Woli Południe.


Rok budowy
1940
Nazwa Lata obowiązywania
Ozet 1940 - 1957
Stalowa Wola Południe od 1958


Schemat stacji

Stalowa Wola Poludnie new.png

Schemat archiwalny (2007)

Stalowa Wola Poludnie.png

Galeria zdjęć

Przebudowany peron.
Wyjazd w kierunku Niska i Biłgoraja.
Północna głowica rozjazdowa, wyjazd w kierunku Rozwadowa.
Wjazd od strony Rozwadowa.


Zdjęcia archiwalne (2007)