Pruszków: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Galeria zdjęć archiwalnych)
(Galeria zdjęć archiwalnych)
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Pruszków to stacja, położona na czterotorowym odcinku Warszawa - Grodzisk Mazowiecki, który posiada wydzielony ruch pociągów dalekobieżnych od podmiejskich. Na stacji w Pruszkowie dla obsługi podróżnych znajduje się jeden dwukrawędziowy peron pomiędzy torami podmiejskimi - przy torach dalekobieżnych nie ma peronów, a pociągi przejeżdżają przez stację bez zatrzymania. Za peronami znajdują się dwa tory odstawcze, użytkowane przez Szybką Kolej Miejską - służą one do zawracania pociągów dawniej relacji [[Sulejówek Miłosna]] - Pruszków, obecna relacja to [[Otwock]] - Pruszków. Za tymi torami umiejscowiona jest towarowa część stacji, na której umiejscowiono 5 torów głównych dodatkowych. Rozpoczynają się tam także bocznice, m.in do ZNTK Pruszków. Na stacji działa też baza kontenerowa. W środkowej części odgałęzia się zaś tor, biegnący do stacji [[Komorów]], położonej na [[Linia kolejowa nr 47 Warszawa Śródmieście WKD - Grodzisk Mazowiecki Radońska | WKD]]. Ruchem steruje się tutaj z dwóch nastawni "Pr" (elektromechanicznej) i "Pr1" (przekaźnikowej).
+
Pruszków to stacja, położona na czterotorowym odcinku Warszawa - Grodzisk Mazowiecki, po którym odbywa się ruch pociągów pasażerskich - składy podmiejskie kursują wydzieloną parą torów od składów dalekobieżnych. Pruszków dla pociągów podmiejskich jest stacją strefową - kończą tu bieg pociągi aglomeracyjne (SKM Warszawa). Stacja przeszła w latach 2014-2015 modernizację układu torowego, która zniwelowała dotychczasowe jego dysfunkcje - zabudowano bowiem nową głowicę rozjazdową od strony Warszawy, która umożliwia wjazd z każdego toru szlakowego na każdy tor stacyjny. Tory główne dodatkowe, podobnie jak przed modernizacją, znajdują się za peronem w kierunku Grodziska - w wyniku modernizacji zmniejszono ich liczbę z 5 do 4. Jazdy pomiędzy torami głównymi mogą odbywać się w większości z prędkością do 60 km/h. Za peronem znajdują się także 2 tory odstawcze, wykorzystywane do zmiany kierunku jazdy przez pociągi SKM. Zachowano większość odgałęziających się bocznic, w tym do elektrociepłowni w Pruszkowie i bazy kontenerowej Polzug. Całkowitej przebudowie uległ most na Utracie, znajdujący się w rejonie wschodniej głowicy rozjazdowej. Wyłączone z modernizacji pozostały częściowo tory stacyjne nr 3 i 4, a także peron, który przebudowywany będzie w ramach robót na linii podmiejskiej. Wydłużono natomiast istniejące przejście podziemne w kierunku północnym oraz rozebrano kładkę nad torami. Całkowitej przebudowie uległy natomiast urządzenia SRK, które zlokalizowano w nowej nastawni "Pr". Dotychczasowe urządzenia elektryczne scentralizowane i przekaźnikowe zastąpiono urządzeniami typu Ebilock, które obecnie sterowane są z LCS Grodzisk Mazowiecki, choć na stacji znadjuje pracuje również dyżurny miejscowy. Oprócz wspomnianej na wstępie linii czterotorowej, w środkowej części stacji części odgałęzia się tor, biegnący do stacji [[Komorów]], położonej na [[Linia kolejowa nr 47 Warszawa Śródmieście WKD - Grodzisk Mazowiecki Radońska | linii WKD]]. W ramach modernizacji skorygowano jedynie jego włączenie w tory stacyjne.
 +
 
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
  
Linia 104: Linia 105:
 
|Grafika:Pruszkow200.JPG | Semafory wyjazdowe w kierunku Grodziska.
 
|Grafika:Pruszkow200.JPG | Semafory wyjazdowe w kierunku Grodziska.
 
}}
 
}}
 
+
</center>
  
 
{{Navbox-1}}{{Navbox-447}}{{Navbox-512}}
 
{{Navbox-1}}{{Navbox-447}}{{Navbox-512}}

Wersja z 23:52, 14 mar 2019

Pruszków to stacja, położona na czterotorowym odcinku Warszawa - Grodzisk Mazowiecki, po którym odbywa się ruch pociągów pasażerskich - składy podmiejskie kursują wydzieloną parą torów od składów dalekobieżnych. Pruszków dla pociągów podmiejskich jest stacją strefową - kończą tu bieg pociągi aglomeracyjne (SKM Warszawa). Stacja przeszła w latach 2014-2015 modernizację układu torowego, która zniwelowała dotychczasowe jego dysfunkcje - zabudowano bowiem nową głowicę rozjazdową od strony Warszawy, która umożliwia wjazd z każdego toru szlakowego na każdy tor stacyjny. Tory główne dodatkowe, podobnie jak przed modernizacją, znajdują się za peronem w kierunku Grodziska - w wyniku modernizacji zmniejszono ich liczbę z 5 do 4. Jazdy pomiędzy torami głównymi mogą odbywać się w większości z prędkością do 60 km/h. Za peronem znajdują się także 2 tory odstawcze, wykorzystywane do zmiany kierunku jazdy przez pociągi SKM. Zachowano większość odgałęziających się bocznic, w tym do elektrociepłowni w Pruszkowie i bazy kontenerowej Polzug. Całkowitej przebudowie uległ most na Utracie, znajdujący się w rejonie wschodniej głowicy rozjazdowej. Wyłączone z modernizacji pozostały częściowo tory stacyjne nr 3 i 4, a także peron, który przebudowywany będzie w ramach robót na linii podmiejskiej. Wydłużono natomiast istniejące przejście podziemne w kierunku północnym oraz rozebrano kładkę nad torami. Całkowitej przebudowie uległy natomiast urządzenia SRK, które zlokalizowano w nowej nastawni "Pr". Dotychczasowe urządzenia elektryczne scentralizowane i przekaźnikowe zastąpiono urządzeniami typu Ebilock, które obecnie sterowane są z LCS Grodzisk Mazowiecki, choć na stacji znadjuje pracuje również dyżurny miejscowy. Oprócz wspomnianej na wstępie linii czterotorowej, w środkowej części stacji części odgałęzia się tor, biegnący do stacji Komorów, położonej na linii WKD. W ramach modernizacji skorygowano jedynie jego włączenie w tory stacyjne.


(aktualność: luty 2016r.)
Rok budowy
1845
Nazwa Lata obowiązywania
Pruszków 1845 - 1915
Pruszkow 1915 - 1918
Pruszków 1918 - 1939
Pruszkow 1939 - 1945
Pruszków od 1945


Schemat stacji

Pruszkow new.png

Schemat archiwalny (2007)

Galeria zdjęć archiwalnych

Dworzec, widok od strony torów.
Peron, widok od strony Grodziska.
Peron, widok z nieistniejącej już kładki.
Semafory wyjazdowe w kierunku Warszawy.
Zmodernizowane tory linii nr 1.
Dworzec, widok od podjazdu.
Wschodnia głowica rozjazdowa.
Wjazd od strony Warszawy.
Semafory wjazdowe od strony Warszawy.
Wyjazd w kierunku Warszawy.
Wjazd od strony Warszawy.
Wjazd na tory odstawcze.
Wjazd na niezmodernizowane tory nr 7-15.
Widok w kierunku peronu.
Nastawnia, zasłonięta przez pociąg PKP Energetyka.
Wyjazd w kierunku Komorowa.
Wjazd od strony Komorowa.
Semafory drogowskazowe na torach nr 2 i 4 w kierunku Warszawy.
Tory stacyjne.
Tory stacyjne, widok w kierunku Warszawy.
Semafory wyjazdowe w kierunku Grodziska.
Wjazd od strony Grodziska.
Semafory wjazdowe od strony Grodziska.
Ładownia kruszywa.
Wjazd na tory nr 207-213.
Wyjazd z torów nr 207-213 w kierunku wschodnim.
Wjazd na tory nr 207-213.
Połączenie torów nr 207-213 z układem stacyjnym.

Galeria zdjęć archiwalnych

Widok z kładki w kierunku Warszawy.
Widok z kładki na stację.
Budynek stacyjny, widok od strony ulicy.
Nastawnia dysponująca "Pr".
Odgałęzienie bocznicy fabryki obrabiarek.
Widok na część towarową.
Widok w kierunku peronów.
Tory odstawcze SKM Warszawa.
Widok z peronów na część towarową.
Semafory wjazdowe od strony Warszawy.
Wjazd na stację od strony Warszawy.
Widok na tory stacyjne.
Wyjazd w kierunku Grodziska, nastawnia wykonawcza.
Wyjazd w kierunku Grodziska.
Semafory wyjazdowe w kierunku Grodziska.