Linia kolejowa nr 152 Paczyna - Lubliniec

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 06:04, 13 cze 2013 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa o znaczeniu państwowym.
Szlak Paczyna - Toszek Północny.
Wiadukt nad drogą krajową nr 94.
Wiadukt nad torem nr 1 linii 132.
Szlak Toszek Północny - Czarków, widok w kierunku Toszka.
Szlak Czarków - Krupski Młyn, widok w kierunku Czarkowa.
Szlak przed podg Krupski Młyn
Szlak Krupski Młyn - Droniowiczki.
Strażnica przejazdowa za Krupskim Młynem.
Krupski Młyn, widok w kierunku Droniowiczek.
Szlak Krupski Młyn - Droniowiczki.
Miejsce po dawnej stacji Kokotek, po prawej ruina nastawni.
Droniowiczki - Lubliniec.
Wjazd do Lublińca po torze nr 2.
Lubliniec, wyjazd do Droniowiczek po torze nr 1.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Sosnowcu
Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach -
Paczyna stacja węzłowa
posterunek odgałęźny i p.o.
(5,018) -
Xpo2z.gif rozjazd początkowy 5,030 132
2zsc2z.gif Toszek Północ stacja techniczna 10,740 -
2zpo2z.gif rozjazd odgałęziający 10,896 153
2zsr2z.png Wiśnicze posterunek odstępowy 15,27 -
2zsc2z.gif Czarków stacja 22,210 -
2zgp2z.gif Zakład Linii Kolejowych w Częstochowie 22,800 -
2zpo2z.gif Krupski Młyn rozjazd odgałęziający 24,535 684
2zpo2z.gif posterunek odgałęźny 24,650 -
2zsr2z.png Kokotek stacja 29,577 -
2zpo2z.gif Droniowiczki posterunek odgałęźny 36,540 685
2zpo2z.gif rozjazd odgałęziający 36,625 -
2zscx.gif Lubliniec rozjazd końcowy 40,417 143
stacja węzłowa (41,218) 61

Informacje ogólne

Jednotorową linię kolejową, łączącą Paczynę z Lublińcem oddano do użytku 30 września 1952 roku. Budowa linii była elementem budowy ciągu wywozowego, mającego za zadanie ułatwić transport towarów ze Śląska na północ. Linia miała odciążyć eksploatowane połączenie przez Tarnowskie Góry i Kalety. Pomimo, iż była ona budowana głównie dla ruchu towarowego, podjęto na niej również ruch pasażerski. W 1964 roku kursowało 5 par pociągów pasażerskich relacji Pyskowice - Lubliniec, podobnie w 1966 roku. Pociągi te zatrzymywały się Toszku Północnym, Czarkowie, Krupskim Młynie i Kokotku. Czas przejazdu najszybszego pociągu osobowego wynosił wówczas 59 minut.

Wraz ze wzrastającym ruchem towarowym podjęto prace, mające na celu zwiększenie przepustowości. Bardzo ważnym dla linii był rok 1972 - wówczas oddano do użytku drugi tor na całej długości, a 23 maja zakończono elektryfikację. Rok później, 15 października 1973 roku zawieszono na prawie 40 lat kursowanie pociągów pasażerskich. Po zawieszeniu zlikwidowano perony - dziś nie ma praktycznie możliwości odnalezienia ich w układzie torowym posterunków ruchu.

Linia rozpoczyna się na stacji Paczyna, skąd wyprowadzona jest bezkolizyjnie - oba tory przechodzą ponad torem nr 1 szlaku do Toszka. Pierwszą stacją na linii jest Toszek Północ, gdzie rozpoczyna się dwutorowa linia do Rudzińca, zbudowana w 1975 roku i służąca również ruchowi towarowemu. Jej odgałęzienie również odbywa się bezkolizyjnie, tor nr 2 przechodzi pod linią z Paczyny. Kolejną stacją na linii jest Czarków, pełniący obecnie funkcję mijanki - posiada bowiem tylko 2 tory główne dodatkowe. Na stacji tej rozpoczynała się krótka łącznica do posterunku Borowiany, obecnie już nieistniejąca. Pomiędzy Czarkowem a Toszkiem znajdował się również posterunek odstępowy Wiśnicze. Kolejnym posterunkiem jest Krupski Młyn, gdzie dociera jednotorowa łącznica, również z posterunku Borowiany. Następną stacją był Kokotek, pełniący podobnie jak Czarków funkcje mijanki. Stacja została już jednak zlikwidowana, a jedynymi pozostałościami są ruiny dwóch nastawni. Po ponad 35 kilometrach linia dociera do węzła lublinieckiego; najpierw do posterunku Droniowiczki, gdzie odgałęzia się krótka łącznica do posterunku Jawornica, a następnie - bezkolizyjnie - do stacji w Lublińcu. Tor nr 1 wraz z łącznicą przechodzi ponad linią 143, dochodząc do nieparzystej strony stacji.

Intensywny ruch towarowy oraz brak bieżącego utrzymania infrastruktury odbił się na niekorzystnym stanie infrastruktury. Szczególnie dużej degradacji uległ tor nr 1, położony na podkładach drewnianych. Prędkość w nim została ograniczona do zaledwie 30 km/h na całej trasie. W lepszym stanie jest natomiast tor 2, na którym prędkość rozkładowa wynosi 60 km/h.

Dość nieoczekiwanie, 13 grudnia 2009 roku wznowiono kursowanie pociągów dalekobieżnych na linii. Miało to związek z uruchomieniem kolejnych, nowych pociągów interREGIO. Uruchomione zostały 2 pary pociągów IR: Adam Mickiewicz (Kraków - Poznań - Kraków) oraz Barbakan (Kraków - Szczecin/Świnoujście - Kraków). Po roku kursowania zawieszono pierwszy z pociągów, natomiast do dziś jedynym pociągiem kursującym linią pozostaje Barbakan. Początkowo pociągi te trasowane były w obie strony wyłącznie po torze nr 2. Dziś, po częściowym remoncie toru nr 1, przejazd z Gliwic do Lublińca zajmuje Barbakanowi 49 minut, w drugą stronę natomiast trwa 58 minut.

Postępująca degradacja toru nr 1 stworzyła wąskie gardło na tym ciągu wywozowym, będącym częścią korytarza transportowego CE65/3. W 2008 roku średnio torem nr 1 kursowało zaledwie 7 pociągów, natomiast torem nr 2 - 13 pociągów. Sytuacja ta spowodowała poczynienie starań o rewitalizację toru nr 1. Pierwsze prace wykonane zostały w 2010 roku; wymieniono wówczas nawierzchnię na długości 17 kilometrów - od Toszka Północnego za Krupski Młyn (do kilometra 27,900). Wyremontowano również wszystkie rozjazdy na mijance Czarków, posterunku Krupski Młyn oraz naprawiono nawierzchnię na przejazdach kolejowych. Na mijance Czarków zabudowano nowe, przekaźnikowo-komputerowe urządzenia SRK. W 2011 roku dokończona została rewitalizacja toru nr 1 od kilometra 27,900 do samego Lublińca, z wymianą rozjazdów na posterunku Droniowiczki. Wykonano również wymianę nawierzchni pomiędzy Paczyną, a Toszkiem Północ.

Charakterystyka techniczna

  • dwutorowa
  • zelektryfikowana
  • prędkość drogowa: 30-100 km/h
  • szerokość toru: 1435 mm

Mapa linii

152.png


Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)