Grabiny (stacja zlikwidowana)

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 01:40, 6 sty 2016 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje) (WikiSysop przeniósł stronę Grabiny do Grabiny (stacja zlikwidowana))

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Grabiny to stacja przelotowa, położona na 107. kilometrze linii. Jest to stacja towarowa - w jej granicach nie ma peronów; znajdują się one przed stacją od strony Czarnej. Stacja posiada 5 torów głównych, w tym trzy główne dodatkowe. Dawniej odgałęziała się tu bocznica kombinatu szklarniowego, została jednak rozebrana. Obecnie pełni ona zatem tylko funkcje techniczne, niegdyś na torach bocznych odstawiane były długie rzędy węglarek, przeznaczonych do zapasu lub naprawy okresowej. Ruch pociągów na stacji prowadzony jest z nastawni we Woli Rzędzińskiej, przy pomocy urządzeń komputerowych typu WSKR. Od strony Dębicy znajduje się także nastawnia miejscowa, bez stałej obsady. Od strony przystanku osobowego funkcjonuje także strażnica przejazdowa, obsługująca rogatki na jednym przejeździe kolejowym.

W ramach rozpoczętej jesienią 2011 roku modernizacji linii kolejowej, przewidziana została likwidacja stacji z pozostawieniem jedynie przystanku osobowego. Pierwsze prace dotyczyły torów na szlaku do Czarnej Tarnowskiej, wraz z przebudową przystanku Grabiny. Ostatecznie pod koniec roku 2015 stacja została zamknięta dla potrzeb technicznych, a obecnie trwa porządkowanie terenu po robotach torowych. Ruch pociągów prowadzony jest w ramach szlaku Czarna Tarnowska - Dębica.

(aktualność: styczeń 2016r.)


Rok budowy
1886
Nazwa Lata obowiązywania
Grabiny od 1886


Schemat stacji

Grabiny.png


Galeria zdjęć

Dworzec.
Perony, widok w kierunku Tarnowa.
Dworzec.
Perony, widok w kierunku Dębicy.
Semafory wjazdowe od strony Tarnowa.
Budynek nastawni dysponującej.
Wyjazd w kierunku Dębicy.
Wjazd od strony Dębicy.
Nastawnia, widok od strony torów.
Semafory wyjazdowe w kierunku Tarnowa.
Wyjazd w kierunku Tarnowa, po lewej rozebrana bocznica.
Wjazd od strony Tarnowa.
Strażnica przejazdowa.
Perony, widok od strony Dębicy.
Głowica rozjazdowa od strony Dębicy.
Semafory wjazdowe od strony Dębicy.