Białogard: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Schemat stacji)
Linia 39: Linia 39:
 
==Schemat stacji==
 
==Schemat stacji==
 
<center>
 
<center>
 
 
</center>
 
</center>
  

Wersja z 01:32, 4 lis 2011

Białogard to dosyć duża stacja węzłowa, na której krzyżują się linie kolejowe ze Szczecinka do Kołobrzegu oraz z Gdańska do Szczecina (niegdyś dwutorowa). Posiada ona 7 torów głównych, z których 5 znajduje się przy peronach - dwóch dwukrawędziowych wyspowych oraz jednym jednokrawędziowym, przy budynku dworca. Na stacji funkcjonuje także szereg innych torów - m.in. bocznica PKP Energetyka, bocznica do dawnych Państwowych Składów Opału (obecnie nieużywana) oraz lokomotywownia z halą wachlarzową, posiadającą 20 stanowisk. Obecnie jest ona używana przez drogowców- w środku stacjonują pług odśnieżny, drezyny, wagony i pojazdy pomocnicze służby drogowej. Dawniej stacjonowały w niej m.in. liniowe lokomotywy spalinowe serii SP45, ST44 oraz SU46. Przed przebudową hali i urządzeń lokomotywowni, obsługiwała ona trakcję parową. Naprzeciwko hali lokomotywowni znajduje się druga obrotnica, wciąż zdatna do eksploatacji, wieża wodna oraz resztki urządzeń parowozowni pomocniczej. W okresie powojennym straciła ona swoje znaczenie i była wykorzystywana przez drogowców, aż do przeniesienia ich do dużej lokomotywowni. Wzdłuż toru linii do Kołobrzegu funkcjonuje wiązka torów odstawczych, połączona torem komunikacyjnym z lokomotywownią i resztą stacji, a wzdłuż linii do Koszalina- tory trakcyjne dla lokomotyw spalinowych i EZT. Po przeciwnej stronie budynku dworca zlokalizowano urządzenia ładunkowe: dwie rampy i dwa place ładunkowe oraz bocznicę do spichlerza (nieużywana). Niegdyś istniała jeszcze bocznica do mleczarni. Ruch pociągów na stacji prowadzony jest przez nastawnie "Bi" oraz "Bi2", które posiadają urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną. Z nastawni "Bi" obsługuje się przejazdy kolejowe na ulicy 1 Maja (dwa przejazdy z osobnymi urządzeniami rogatkowymi), z "Bi2" na ul. Świdwińskiej (z wykorzystaniem TVU). W chwili obecnej nie wszystkie tory na stacji są czynne: w całości zamknięto tory: 16, 16a, 103, 113, 241, 247, 321, 351, 352, 353, 354. Tor nr. 243 jest zamknięty od rozjazdu 112 do Tm24.

Kolej w Białogardzie to także nieistniejąca już wąskotorówka o prześwicie torów 1000mm. Na stacji Białogard Wąskotorowy, położonej wzdłuż łuku wyjazdowego do Szczecinka, rozpoczynały się jednotorowe linie do Świelina oraz Sławoborza, a także krótki odcinek do przystanku osobowego Białogard Miasto, zlokalizowanego tuż przy peronach normalnotorowych. Stacja Wąskotorowa posiadała urządzenia ręczne kluczowe z sygnalizacją kształtową. Obsłudze ruchu towarowego służył plac ładunkowy, zapadnia transporterowa, waga wagonowa oraz magazyn z rampą. Do obsługi ruchu pasażerskiego służyły dwa jednokrawędziowe perony, z nawierzchnią ziemną na wysokości główki szyny. Na stacji zlokalizowana była również dwutorowa, czterostanowiskowa parowozownia, zasieki węglowe, kanały oczystkowe, krótka obrotnica wagonowa i warsztaty. Stacja korzystała z położonej niedaleko ( na wysokości przystanku Białogard Miasto) wieży wodnej kolei normalnotorowej. Kolej dojazdowa posiadała dosyć liczne skrzyżowania z koleją normalnotorową, zarówno dwupoziomowe (z linią do Szczecinka, kawałek dalej także z linią do Stargardu), jak i jednopoziomowe (z bocznicą Białogard PZM).

W południowej części Białogardu obecność trzech rzek (Parsęta, Leśnica oraz Kanał ulgi Leśnicy) wymusiła budowę wielu obiektów inżynieryjnych- szerokiego mostu betonowego pod stacją Białogard Wąskotorowy i torami wyjazdowymi do Szczecinka, trzech mostów wąskotorowych (dwa betonowe i jeden stalowy, z jazdą górą) oraz trzech mostów normalnotorowych (jeden betonowy i dwa stalowe, z jazdą górą).

Z biegiem lat stacje w Białogardzie przechodziły liczne modernizacje. Linie i stację wąskotorową przekuto z 750 na 1000mm oraz częściowo przebudowano układ torowy stacji. Na stacji Białogard oprócz wspomnianej przebudowy lokomotywowni zmodernizowano również niektóre przejścia rozjazdowe (m.in. wymieniono rozjazdy krzyżowe z iglicami poza bokami czworoboku na angielskie) a także zlikwidowano część torów bocznych. Oprócz kilku zlikwidowanych w obrębie stacji, istniała również wiązka torów bocznych odgałęziająca się od szlaku do Szczecinka, za wąskotorowym mostem nad tą linią. Z czasem rozebrano również tor wąskotorowy prowadzący do przystanku Białogard Miasto, a w jego miejsce położono normalnej szerokości tor odstawczy nr. 16a. Stacja Białogard Wąskotorowy również nie przetrwała próby czasu: zamknięto ją w 1991r., natomiast dzieła zniszczenia dokonała rozbiórka infrastruktury zakończona w 2006r. Obecnie istnieje tylko budynek warsztatów wykorzystywany jako garaże oraz budynek stacyjny, użytkowany jako mieszkalny. O kolejowej przeszłości tego terenu świadczy tylko samotna zapadnia transporterowa oraz ogrodzenia okolicznych działek wykonane z szyn wąskotorowych.

Rok budowy
1859
Nazwa Lata obowiązywania
Belgard 1859 - 1909
Belgard Staatsbahnhof 1910 - 1920
Belgard 1921 - 1945
Białogród 1945 - 1946
Białogard od 1947


Schemat stacji

Galeria zdjęć

Część normalnotorowa

Część wąskotorowa